Vrba Rokytnice-Slavičín
Menu Aktuality O nás Trénink Chov Prodej Fotogalerie Kontakty
Obrázek náhodný obrázek


MOŽNOSTI A ZPŮSOB TRÉNINKU

Co se týče terénu jsou podmínky k přípravě plnokrevníku u nás opravdu téměř ideální.
Rokytnice totiž oplývá nejen táhlými kopci a rozsáhlými loukami, ale i dlouhými rovinami.

Koníci pracují na cca 12 km upravovaných drah, a to buď travnatých(udržovaná pěstěná tráva), nebo hlinito-pilinových(zetlený pilinový hnůj).
Máme tak k dispozici ovály na rovině různého obvodu, jak cvalovky různé délky a sklonu, přímé i točivé, úplně rovné, i postupně stoupající až do více prudkých částí kopce.
Toto množství drah zajišťuje velkou pestrost a rozmanitost tréninku a také to, že kromě období holomrazů a velkých such mohou naši “crackeni“, i díky těžké technice kterou disponujeme, neustále plnohodnotně pracovat.

V zimní přípravě navíc využíváme terény, kde se v sezóně “nechodí“ a za příznivých sněhových podmínek máme navíc vyfrézovány další dráhy ve sněhu, což též příznivě působí na psychiku koníků.
Již zmíněný problém přílišné tvrdosti některých drah v letním období bychom chtěli vyřešit (pokud tedy bude dostatek finančních prostředků…) vytvořením kilometrového pískového oválu a jedné pískové přímé dráhy po obvodu těch současných, travnatých.

Další z výhod je bezesporu poloha stáje , neboť část drah lemuje “Horní pastviny“ v kopci nad stájemi.
Tyto slouží zejména k prvotní přípravě dvouletých a udržovacím a lehkém tréninku koní starších.
Na ty ostatní – „Směr suška“ , či „Suška u potoka“ se dostaneme po cca sedmiminutové chůzi přes „dědinu“, na jejímž konci se okamžitě napojíme na systém drah.
Cestu přes ves se koníci uvolní a má i další plusy - po všech těch autech, kolech, psech a nechtěnému i chtěnému plašení je už jen tak něco nerozháže…

Často využívaným prostorem je štěpková kruhovka, která velmi pomáhá nejen při prvotním výcviku a obsedání dvouletých, ale také při kondičním tréninku koní starších.
Nezbytnou součástí areálu jsou výběhy.

Základem našeho tréninku je poctivá, systematická zimní příprava, kdy koníci absolvují několikrát týdně objemové práce v kopcích, mezitím spalují tuky klusáním na kruhovce, či na oválech a a až půl dne tráví volnou zábavou ve velkých výbězích.
S postupující intenzitou těžkých kopců ubývá a v období dostihů je až na výjimky nepoužíváme.
V sezóně dobu volného pobytu ve výběhu zkracujeme a především již koníci chodí jen jednotlivě do menších výběhů. Tím alespoň částečně eliminujeme riziko ůrazu.
V sezóně také bývá aplikován dvoufázový trénink, který se nám u některých typů koníků velmi osvědčil.

Na naše svěřence se snažíme nespěchat a dopřát jim potřebný čas na dozrání a v první řadě dbát na jejich zdraví. I když to někdy znamená, že koníci zpočátku nedosahují zrovna „závratných“ výsledků a určitě jsou „pošetření“.
Až na výjimky startují hlavně ve Velké Chuchli, na kterou jsou také speciálně připravováni a občas ve Slušovicích.
Nesporným důvodem pro tento výběr závodišť je vedle udržovanosti dráhy a obvodu oválu v Chuchli i to, že dostihy zde jsou z chovatelského hlediska určitě plnohodnotnějšími zkouškami. V praxi to ale znamená i to, že někdy přes prázdniny koníci vůbec „neběhají“ a „dostihový půst“ je pak znát i na prvních podzimních startech…

Po skončení sezóny tráví všichni dostihový koně (tedy krom ročků kteří začínají s základním výcvikem), pokud to počasí dovolí, celé dny ve výběhu, a to až do prosince, kdy je započata zimní příprava.

< zpět | nahoru^ | mapa webu
© DZOLO 2006